Kabel USB

Kabel USB 1m Typ-C biały
Kabel USB 1m Typ-C biały
cena 29,79 zł
Kabel USB 1m Typ-C czarny
Kabel USB 1m Typ-C czarny
cena 29,79 zł
Kabel USB 1m 6A TYP-C biały
Kabel USB 1m 6A TYP-C biały
cena 37,49 zł
Kabel USB sznurkowy 1m Typ-C czarny
Kabel USB sznurkowy 1m Typ-C czarny
cena 24,79 zł
Jaki kabel usb wybrać? Rodzaje kabli USB.

Kupując nowy telefon w pakiecie otrzymujemy do niego ładowarkę wraz z kablem USB, jest to zestaw standardowy, ładowarka i kabel są również produktami oryginalnymi stworzonymi przez producenta smartfona. Jednak każdy użytkownik wie doskonale jak szybko zużywają się przewody, szczególnie gdy korzystamy z telefonu w momencie ładowania. Złącza wyginają się a osłonki pokrywające druciki przewodzące prąd przecierają. Jest to moment w którym powinniśmy pomyśleć o zakupie nowego kabla. Często zdarza się również, że potrzebujemy dodatkowy kabel do ładowarki samochodowej lub PowerBanka.

 

Na co należy zwróćić uwagę kupując kabel USB?

 

Pierwszą kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest gniazdo ładowania.

Dobrze jest wiedzieć dokonując wyboru odpowiedniego kabla jakie gniazdo posiada telefon do którego będzie on przeznaczony. Obecnie do wyboru są kable z trzema różymi złączami. Może to być złącze Lighting dedykowane dla iPhonów, złącze microUSB lub Typ-C.

 

Ładowanie i przesyłanie danych.

Kabel USB zapewne większości kojarzy się właśnie z możliwością przesyłania danych na przykład z telefonu na komputer. Obecnie jednak nie każdy kabel posiada możliwość transferu danych. Coraz częściej są one przeznaczone tylko do ładowania. Warto zwrócić uwagę na to czy kabel posiada obie funkcje, czy też jest pozbawiony możliwości przesyłu danych. Zazwyczaj kable, które przeznaczone są tylko do ładowania mogą być złej jakości.

 

Oczywiście kupując kabel zauważymy iż w ofercie sklepów są przewody droższe i tańsze. W dużej mierze przyczyna tego rozdźwięku cenowego są parametry techniczne a dokładniej przepustowość kabla. Im większa przepustowość tym szybciej naładujemy baterie w naszym telefonie. Na wyższą cenę wpływa także marka kabla, te wyprodukowane przez znane firmy są droższe niż tak zwane „nonamy”. Jednak płacąc więcej za markowy kabel mamy większą gwarancje jego jakości.

 

Długość kabla USB ma duże znaczenie.

Poszukując odpowiedniego kabla często zależy nam na tym, by był on jak najdłuższy. Niestety dwa kable posiadające te same parametry ale różną długość nie będą ładowały tak samo. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Dłuższy kabel, by odpowiednio ładować i przesyłać dane powinien mieć większą średnicę niż ten krótki. Analogicznie im dłuższy kabel tym koszt jego zakupu będzie większy – przynajmniej tak to będzie wyglądało jeżeli chodzi o kable dobrej jakości. Jest to związane między innymi z wykorzystaniem większej ilości materiałów potrzebnych do ich produkcji.

 

Napięcie i natężenie również mają znaczenie.

Zazwyczaj producenci kabli podają na opakowaniu właśnie te dwa parametry, czyli napięcie (V) oraz natężenie (A) prądu. Zazwyczaj telefony ładowane są napięciem 5V. Trochę inaczej sprawa się ma ze smartfonami z możliwością szybkiego ładowania. Tutaj mamy do czynienia z napięciem, które smartfon dzięki odpowiednim technologiom dopasowuje do swoich potrzeb. Co do natężenia to im jest ono większe tym przepływ prądu powinien być większy.

Warto pamiętać, że jeżeli kupujemy kabel USB z przeznaczeniem do konkretnej ładowarki to zarówno jeden jak i drugi produkt powinny mieć podobne parametry. Na nic się nam zda szybka ładowarka jeżeli podłączymy do niej kabel o niskim natężeniu. Sytuacja ta działa także w drugą stronę, czyli szybki kabel podłączony do słabej ładowarki również nie naładuje naszego smartfona tak jakbyśmy tego oczekiwali.

 

Rodzaje kabli dostępnych na rynku:

  1. Kabel pokryte otuliną z materiału sztucznego. Posiadają one różne długości od 80cm do nawet 3m – pamiętajmy jednak, iż dłuższy kabel może odrobinę wydłużyć czas ładowania.

  2. Kabel którego przewody pokryte są specjalnie plecionym włóknem. Splot ten skuteczniej chroni przewód przed zagięciem, jest zdecydowanie wytrzymalszy niż gumowa otulina.

  3. Kable płaskie – tego typu przewody nie plączą się, co jest niezwykle komfortowe w przypadku dłuższych egzemplarzy.

  4. Kable posiadające wzmacniane złącza. Takie przewody w okolicy złącza posiadają wzmocnienie w postaci odlewu z wytrzymałego materiału, najczęściej elastycznego i odpornego na temperaturę oraz odkształcenia TPU. Jest to idealne rozwiązanie dla osób które podczas ładowania baterii korzystają ze smartfon.

 

Producenci kabli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworząc kable projektują je tak by spełniały również dodatkowe funkcje :

  1. Kable 3w1 – kabel tego typu z jednej strony posiada tradycyjne złącze USB z drugiej zaś rozgałęzia się na trzy końcówki kompatybilne z portami różnych urządzeń

  2. Kable magnetyczne – złącze pasujące do urządzenia jest przytwierdzone do kabla solidnym magnesem, w chwili gdy akurat smartfon nie pobiera energii końcówka może pozostać w jego porcie chroniąc przed zabrudzeniami.

  3. Przewody z funkcją podstawki – specjalnie skonstruowane złącze, które ustawione pod kontem utrzymuje smartfon w pozycji horyzontalnej pozwalając w wygodny sposób oglądać np. filmy lub prezentacje.

  4. Kable dla dzieci i młodzieży – są wytrzymalsze niż tradycyjne a dodatkowo posiadają zabawne wykończenia, np. złącza w formie kubełków na frytki

  5. Kable spiralne maja formę sprężynki, dzięki czemu można rozciągać je w razie potrzeby

  6. Kable zwijane – przewód spakowany jest w ergonomiczny pojemniczek, kabel nawinięty jest na rolkę, co sprawia, że możemy wyciągnąć dokładnie taka długość, jaka jest nam akurat potrzebna.

 

Dokonując zakupu kabla zwróćmy szczególna uwagę czy posiada on certyfikat uprawniający do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej, jest to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania przewodu.

 


 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku