Jaki bagażnik rowerowy do sakw wybrać? Poradnik IziGSM

Jest wiele osób, którym bagażnik na rowerze kojarzy się tylko ze starymi konstrukcjami jednośladu.
Z kolei miłośnicy długich wypraw oraz znawcy tych pojazdów nie wyobrażają sobie wycieczki bez tego akcesorium.


 

 


Bagażnik rowerowy to komfort na każdej wyprawie


My także mamy pewność, że jest to znakomite i przydatne rozwiązanie w rowerach miejskich, rowerach górskich, rowerach sportowych, rowerach dziecięcych, bo to właśnie dzięki bagażnikowi zyskujemy świetną lokalizację dla wszelkich podręcznych gadżetów. Zarówno tych mniejszych jak i większych.
 


Bagażnik rowerowy można kupić do każdego roweru
 

Wiele rowerów już w oryginalnej konstrukcji posiada funkcję bagażnika co jest sporym ułatwieniem ponieważ wtedy pozostaje nam jedynie plan zakupu odpowiedniej sakwy, fotelika bądź torby, którą będzie można upiąć na tylniej części jednośladu.
Jeżeli jednak zakupiliście rower bez omawianego bagażnika to nic straconego ponieważ można ten element dokupić oddzielnie i dokonać samodzielnego montażu, który jest niezwykle prosty i nie sprawi większego problemu.
Trzeba tylko wnikliwie zapoznać się z rodzajami produktów oraz sposobami montażu.

 


Czy często używamy bagażnika? Czy bagażnik jest potrzebny? Czy warto kupić bagażnik rowerowy?


Uważamy, że bagażnik rowerowy to arcydzieło, które pozwoli przewieść nie tylko bagaże w czasie większych wypraw ale także podręczne zakupy, torbę na siłownię i wiele innych przedmiotów, które często mamy w plecaku albo w kieszeniach co powoduje dyskomfort w czasie jazdy. Doskonale sprawdza się także jako konstrukcja pod montaż dla fotelika dziecięcego, który docenią wszyscy rodzice.
W sytuacjach kiedy nie korzystamy z jego funkcji pozostaje niemalże niezauważalny i nie koliduje w żaden sposób z normalna, lekką i przyjemną jazdą na rowerze.

Wśród wielu ofert sprzedawców, którzy proponują różne rodzaje bagażników rowerowych wyróżnić możemy:

 


BAGAŻNIK TRADYCYJNIE MONTOWANY DO RAMY ROWERU (tylniej)


W miejscu osi koła, w ramach znajdują się specjalne otwory. Identyczne znajdują się na ramie. Dopasowany perfekcyjnie do ram bagażnik wystarczy odpowiednio ułożyć i przykręcić mocno śrubkami. Ewentualnie należy dostosować odpowiednią regulację nachylenia bagażnika jeżeli owy model taką posiada i gotowe.
 


BAGAŻNIK MONTOWANY DO SZTYCY ROWERU.

 

Bagażnik tylny na sztycę Roswheel Model 62408


Sztyca rowerowa to inaczej, mówiąc rura siodełka rowerowego. Zakończona jest jarzmem, do którego przykręcane jest siodełko. Jego wysokość reguluje się właśnie dzięki sztycy. Bagażnik montowany do sztycy to doskonałe rozwiązanie w przypadku jeżeli z jakiś względów niemożliwy jest montaż tradycyjny na ramie.
Sytuacja taka ma na przykład miejsce w rowerze z pełną amortyzacją.

 

 

Zobacz bagażniki rowerowe

 


BAGAŻNIK MOCOWANY DO WSPORNIKA SIODEŁKA


Komfortowe miejsce montażu aczkolwiek szacowana waga maksymalna bagażu to tylko 10 kilogramów. Jeżeli natomiast dokupimy do niego boczne wsporniki to będziemy mogli założyć na nie mniejsze sakiewki, które będą dodatkowym miejscem na schowanie naszych rzeczy.

Dostępne bagażniki rowerowe dzielimy także na takie, które różnią się pomiędzy sobą sposobem montażu
a konkretnie posiadają adaptery, które ułatwią mocowanie bagażnika do każdego roweru.

 


Rodzaje adapterów montażowych:

  • adapter umożliwiający mocowanie bagażnika do błotnika
  • adapter umożliwiający mocowanie bagażnika do wspornika siodełka
  • adaptery do mocowania bagażnika w przypadku roweru z hamulcami tarczowymi
  • adaptery umożliwiające montaż bagażnika do osi koła
  • adaptery uniwersalne umożliwiające montaż bagażnika roweru w którym nie ma otworów. (Umożliwia stworzenie specjalnych punktów montażowych dla bagażnika rowerowego.)

 


Z jakiego materiału powinien wykonany być dobry bagażnik rowerowy?
Warto zwrócić uwagę z jakich materiałów wykonany jest bagażnik.
Najczęstszymi surowcami z których produkuje się bagażniki rowerowe są aluminium i stal.

Aluminiowy bagażnik do roweru – posiada lekką bo około kilogramową konstrukcję,
w zależności od modelu wartość ta może się troszkę różnić.
To właśnie ten rodzaj bagażnika jest często wybierany ze względu na małą wagę na długie podróże gdzie trzeba zabrać większy bagaż i każdy kilogram ma znaczenie.

Stalowy bagażnik rowerowy - bagażniki ze stali charakteryzują się znów niezwykłą wytrzymałością.
Co oznacza, że można na nich umieszczać dość duże obciążenie bez obaw, iż dojdzie do jakiegoś uszkodzenia czy pęknięcia. Niestety jego masa też jest większa.

Zarówno aluminiowy jak i stalowy bagażnik jest dobry.
Jednak to jego odpowiedni dobór do roweru oraz bagażu pełni największą rolę w ogólnej ocenie.
Mówi się że tradycyjne bagażniki montowane do ramy albo sztycy mają szacowaną maksymalną możliwość przewozu bagażu do 25 kilogramów, i nie zagraża im wtedy przypadkowe pęknięcie bagażnika.
Natomiast stalowe bagażniki przyciągają uwagę ponieważ mają udźwig 40 kilogramów z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa całej konstrukcji.

 


JAKI BAGAŻNIK DO ROWERU WYBRAĆ?


Jeżeli poszukujemy bagażnika na ekstremalne wyprawy czy wypady to nie ma co oszczędzać.
Jakość przekłada się także na cenę produktu, dlatego też osoby bardziej wymagające mogą rozpocząć poszukiwania w nieco bardziej wygórowanych a tym samym znacznie droższych produktach, których to producenci starają się łączyć niską wagę z odpowiednio wysoką wytrzymałością poprzez współpracę różnych materiałów.

 


MATERIAŁ, JAKOŚĆ, PRODUCENT ORAZ WAGA MA DUŻE ZNACZENIE


Dlatego wybierajmy solidne materiały, sprawdzajmy dokładnie specyfikację i zalecenia sprzedawcy.
Zapoznajmy się tez z opisem produktu, który określi jaki ciężar dokładnie udźwignie bagażnik rowerowy,
który wpadł nam w oko.
Nie bójmy się zadawać pytań sprzedawcom, bo oni są dla nas. Mają odpowiedzieć na nasze pytania i ewentualnie rozwiać nasze wątpliwości czy obawy.
To na jaki rodzaj bagażnika się zdecydujemy zależy jak zwykle od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i wymagań a przede wszystkim rodzaju planowanej podróży oraz wagi bagażu jaki przyjdzie nam przewozić.

 


JEŻELI MASZ JUŻ BAGAŻNIK TO KOLEJ NA ZAKUP ODPOWIEDNIEJ SAKWY ROWEROWEJ


Po dokonaniu zakupu odpowiedniego bagażnika rowerowego zapraszamy na wędrówkę po naszym sklepie gdzie odnajdziecie mnóstwo nie tylko pięknych ale i wielofunkcyjnych sakw rowerowych, które będzie można zamontować do przygotowanej konstrukcji i cieszyć się małą i dużą podróżą oraz wypełnionym po brzegi bagażem, który zawierać będzie wszystko to co niezbędne w każdej trasie.

 

 

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku