Jaką pojemność sakwy rowerowej wybrać?

Na to jaka pojemność sakwy będzie nam potrzebna ma wpływ wiele czynników.
Mianowicie na rower wsiadamy mając w planach przeróżne i odmienne wyprawy czy ekspady.
Czasem ma to być szybka, błyskawiczna więc jazda polegająca może na jakiejś formie treningu innym razem wycieczka bądź wyprawa albo kilkudniowa podróż.
To jaka długa trasa nas czeka przekłada się oczywiście na rzeczy, które powinniśmy spakować a które to będą dla nas niezbędne. Oczywiście jasna sprawa ma się to wszystko zmieścić na rowerze nie utrudniając w żaden sposób poprawnej i swobodnej jazdy. Dlatego to właśnie nasz bagaż i potrzeby mają wpływ na to jaką pojemność sakwy powinniśmy wybrać.

 

rower



Sakwy z zależności od upodobań produkowane są w taki sposób, że ich mechanizm montowania przeznaczony jest do miejsc, które będą dla nas komfortowe. I tak spośród wielu sakiewek i torb rowerowych wyróżnić można jednoznaczny i stały schemat montowania, bo do czynienia mamy z:
- torby i sakwy na ramę roweru
- torby i sakwy rowerowe montowane pod siodełkiem
- pojemne torby i sakwy montowane na bagażnik

Ich odmienna konstrukcja oraz sposób montowania to także wytyczne na jaką pojemność przewożonych rzeczy możemy sobie pozwolić aby nie utrudnione było normalne prowadzenia roweru.

 

torba na bagażniksakwa na ramętorebka rowerowapod siodełko


Większe obciążenie i spora pojemność sakwy pozostaje bez wpływu na przyjemną jazdę


Sakwy montowane bezpośrednio na bagażniku są zdecydowanie bardziej pojemne. Ich konstrukcja pozwala z reguły przewieźć nam łącznie od 20 do nawet 80 litrów. To ogromnie duża możliwość, która ułatwi nam bezproblemowe zapakowanie pełnego ekwipunku nawet na kilkudniowy wypad.
Pomieścimy tam śmiało nie tylko niezbędną żywność i napoje ale także upchniemy często potrzebny namiot albo odzież, apteczkę czy inne cenne przedmioty. Doskonałym udogodnieniem obok ogromnej pojemności sakwy rowerowej jest także jej przemyślana konstrukcja, która to posiada wiele mniejszych czy też większych komór, co zdecydowanie ułatwia utrzymać porządek w naszym dobytku. Można swobodnie odseparować ważne dokumenty od produktów spożywczych czy też kosmetycznych co także zwiększa bezpieczeństwo przewożonych rzeczy.

 

 

Mniejsza pojemność sakwy to także całkiem spore możliwości
 

Inny rodzaj sakw, czyli te, które montuje się na kierownicy, pozwalają zabrać mniej rzeczy. Tym samy zalecane są na wyprawy krótsze, bo takie parametry mogą okazać się niewystarczające dla osób szykujących się na przygodę czy długie wojaże.
Jako, że pojemność takich sakw kalkulowana jest najczęściej w granicach od 5 do 10 litrów to automatycznie wynika z tego to, iż ogólne obciążenie nie może przekraczać kilku kilogramów.
Jednak mniejsze wcale nie znaczy gorsze a urocze i niezwykle zgrabne sakiewki rowerowe to niezbędnik dla każdego miłośnika jednośladu.
Wyposażane są w wiele wartościowych funkcji jakimi jest na przykład przeźroczysty czytnik map, który doskonale spisuje się w sytuacjach kiedy zmuszeni jesteśmy do korzystania z nawigacji .
To udogodnienie pozwala stale monitorować nasz obrany cel bez konieczności postoju w celu sprawdzenia lokalizacji. Mniej pojemne sakwy tylne montowane pod siodełkiem są wyprodukowane z myślą przewożenia podręcznych rzeczy, jakimi najczęściej jest nasz telefon, portfel, klucze, pelerynka przeciwdeszczowa czy butelka wody albo mała apteczka z opatrunkami.


Skompletujmy idealny dla siebie zestaw sakw o różnej pojemności


Możemy także zdecydować się na cały komplet sakw dopasowując je do własnych potrzeb poprzez zmniejszanie lub zwiększanie zabranych sztuk. Tym samym możemy manipulować pożądaną pojemnością oczywiście mając na uwadze normę, której nie powinniśmy przekroczyć aby sprawnie prowadzić pojazd.
Zatem podsumowując sakwy na tył produkowane są zazwyczaj w kompletach o łącznej pojemności: 30 , 40, 50 … a nawet 80 litrów. Na krótkie wycieczki, sparingi czy ćwiczenia albo jazdę miejską wystarczające są te szacowane na 30 lub 40 litrów, natomiast na wyjazdy dłuższe oraz wielodniowe wyprawy, warto zakupić sakwy 50 bądź 80 litrów oraz dodatkowo przemyśleć opcję zamocowania sakw na przedni bagażnik, które zwiększają naszą pojemność o kolejne 20 być może 25 litrów.

 

 

 

ZOBACZ OFERTĘ SAKW I UCHWYTÓW

 

 


Jeżeli dopasujemy już zręcznie pojemność, która spełni nasze oczekiwania polegające na pomieszczeniu tego co potrzebne bez względu na to czy mówimy tutaj o długiej wyprawie albo krótkiej ekspadzie…
przyjrzyjmy się dokładnie innym bardzo cennym obok wielkości funkcjom, które również będą mieć wpływ na naszą komfortową jazdę.

 

 

Należą do nich:

Elementy odblaskowe pojemnej sakwy i torby rowerowej

 

sakwa rowerowa


Bardzo zwiększają bezpieczeństwo w czasie jazdy ze względu na to, że jesteśmy dobrze widoczni
dla innych uczestników ruchu zwłaszcza jeżeli mowa o wzmożonym przemieszczaniu się w miejscach publicznych.

 


Ilość komór i komórek jakie posiada pojemna sakwa rowerowa

sakwa na rower Wozinskytorba rowerowa na bagażniktorba rowerowa Wozinsky


Odpowiedni podział na kieszonki umożliwia utrzymanie porządku przewożonych rzeczy oraz ich odpowiedni podział tematyczny a także taki na produkty, które są nam mniej lub bardziej potrzebne. Dzięki odpowiednim komórkom szybko znajdziemy potrzebną rzecz nie tracąc czasu.

 


System mocowania pojemnych torb i sakw rowerowych


To również niezwykle istotny element w dużej mierze odpowiadający za bezpieczeństwo przewożonych rzeczy. Warto stawiać na stabilne i wytrzymałe mocowania.
W przypadku sakw, których pojemność jest mniejsza najpopularniejszym rozwiązaniami są tradycyjne rzepy lub specjalne uchwyty zawarte w zestawie. Są one bardzo proste w obsłudze oraz pozwalają szybko zdemontować sakwę w przypadku, kiedy działa ona w systemie clip on. Daje nam on możliwość wpinania
i wypinania torby albo sakwy za pomocą jednego przycisku.
Sakwy o znacznie większej pojemności posiadają podobne funkcje montażu, bo i tutaj często spotykamy się z klamrami, rzepami i system clip on. Jednak zwróćmy uwagę na obciążenie ponieważ rzepy i klamry mogą okazać się złym rozwiązaniem. Większe bagaże a tym samym tylne sakwy rowerowe ze względu na swój rozmiar nie będą demontowane z roweru w trakcie wycieczki. Dlatego ich mocowanie z całą pewnością powinno być mocne, solidne i wytrzymałe.

 


Wodoodporność pojemnej sakwy i torby rowerowej

 

Torba na ramę Wozinsky


Każda wyprawa często obfituje w wiele nie zawsze sprzyjających nam zmian klimatycznych. Bez względu na to czy wystąpią opady deszczu albo oberwanie chmury, powinniśmy zatroszczyć się o to aby przewożone przez nas rzeczy nie uległy zmoczeniu. Zalany prowiant albo mokra odzież raczej nie będzie nam potrzebna w trasie.
Niektóre bardzo pojemne sakwy albo torby posiadają specjalne pokrowce ochronne, jednak wiele z nich wykonana jest już z cudownego tworzywa wodoodpornego i zawiera równie wodoszczelne zamki. Bywają one nieco droższe jednak znacznie zwiększają komfort podróży.

 

 

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku