Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Każdy posiadacz smartfona ma w swoim urządzeniu niejedno zdjęcie. Oczywiście jedni robią zdjęcia okazjonalnie, by upamiętnić ważne chwile inni natomiast wciąż fotografują dosłownie wszystko. Najczęściej wykonywane i wrzucane do sieci to zdjęcia typu selfie czy autoportrety wykonywane z ręki. Matki, szczególnie te świeżo upieczone wciąż fotografują swoje dzieci, miłośnicy zwierząt uwieczniają każdą chwilę z życia swoich pupili. Równie modne na portalach społecznościowych są zdjęcia ciekawych posiłków lub krajobrazów z wycieczek. Amatorów fotografii mobilnej, czyli zdjęć robionych smartfonem jest coraz więcej, producenci idąc za potrzebą rynku projektują coraz to doskonalsze aparaty fotograficzne dla swoich telefonów. Dzięki temu, każdy z nas może mieć przy sobie świetne narzędzie by robić ciekawe fotki. Jednak nawet najlepszy aparat sam zdjęcia nie zrobi, warto zatem znać kilka podstawowych zasad dzięki, którym nasze zdjęcia będą godne pokazania światu na Instagramie czy Facebooku.

 

Zdjecie selfie

 

 

 

Po pierwsze kompozycja!

Kiedy chcesz zrobić zdjęcie pamiętaj, że będzie to rzeczywistość zamknięta w pewnych ramach.

Najważniejsze elementy, które chcesz uwiecznić powinny się znaleźć w tak zwanych mocnych miejscach kadru. Najczęściej umieszczamy główny punkt pośrodku ekranu, jest to poprawny sposób jednak, gdy chcesz wyjść poza stereotypy, spróbuj wyobrazić sobie że ekran podzielony jest przez cztery linie – dwie poziome i dwie pionowe – umieszczaj temat zdjęcia na przecięciach tych linii, odsuwając go nieco z centrum. Dla ułatwienia w funkcjach aparatu często możemy znaleźć tryb siatki – są to właśnie takie pomocnicze linie, wyznaczające mocne punkty kadru.

 

tryb siatki

 

 

Horyzont to świętość!

Kiedy robisz zdjęcie myśl o linii horyzontu i tak skomponuj kadr, by była zawsze prosto. To horyzont powinien być odnośnikiem – pochylone zdjęcia owszem są zabawne, jednak najpiękniejsze krajobrazy uzyskasz, kiedy zadbasz o zachowanie tej zasady.

Jeśli używasz trybu siatki postaraj się, by linia horyzontu pokrywała się z jedną z linii poziomych, wtedy zdjęcie będzie harmonijne. Jeśli jednak podczas robienia zdjęcia nie udało Ci się zachować idealnego poziomu linii horyzontu, możesz to naprawić edytując zdjęcie w jednej z popularnych aplikacji do obróbki zdjęć, na przykład w Snapseed.

 

 

aplikacja snapseed

 

 

Im mniej tym lepiej!

Jeśli fotografujesz osobę lub przedmiot zbliż się do niej, by odbiorca od razu wiedział co chcesz pokazać na zdjęciu. Jeśli fotograf próbuje zawrzeć w kadrze jak najwięcej szczegółów, wtedy zdjęcie staje się nieczytelne. Pamiętaj, by zdjęcie było uporządkowane, główny temat obrazu powinien zajmować większą część kadru.

Każdy z nas widział mnóstwo zdjęć z wakacji, na których fotograf chciał przedstawić osobę oraz jak największą część krajobrazu lub zabytek w całości. W rezultacie okazuje się, iż model jest zupełnie zbędny – w takiej szerokiej perspektywie nie widać emocji na twarzy, jedynie mały ludzik na tle. Dlatego jeśli robisz zdjęcie komuś, podejdź bliżej, by ta osoba stała się głównym tematem zdjęcia a tłem uczyń fragment budowli czy krajobrazu. Natomiast gdy chcesz uwiecznić zabytki czy widoki zastosuj szeroki kadr, pamiętając oczywiście o linii horyzontu.

Jeśli już jednak zrobiłeś zdjęcie, które w rezultacie nie wygląda dobrze – pamiętaj o późniejszej obróbce – czyli kadrowanie już po fakcie w aplikacji. Możesz w ten sposób uratować niejedno zdjęcie.

Niejednokrotnie jesteśmy zachęcani przez producentów telefonów tym ze to właśnie ich obiektyw ma super zoom jednak nie korzystajmy z tej funkcji zbyt ochoczo. Jeśli możesz podejść do obiektu to zrób to. Fotografie wykonane z zoomem bezpowrotnie trąca na jakości.

 

kadr1kadr2

 

Pamiętaj o dobrym świetle!

Obiektyw w smartfonie to nie to samo co lustrzanka i musimy mieć to na uwadze. Producenci prześcigają się, by parametry mobilnych aparatów dorównywały tym profesjonalnym i w wielu przypadkach tak się dzieje. Jednak jeśli chodzi o odpowiednie doświetlenie zdjęcia musimy zadbać o to sami. By zdjęcie nie było zaszumione i niewyraźne, staraj się wykonywać je gdy jest jasno, w pomieszczeniu ustaw obiekt tak by został doświetlony np. w pobliżu okna lub zapalając lampę. W ofercie sklepu  znajdują się malutkie lampy LED, które przypinamy do obudowy telefonu, dzięki czemu zdjęcia zyskują na jakości.

Oczywiście należy pamiętać by zachować umiar, jeśli zbyt mocno doświetlimy modela to powstaną brzydkie cienie, które zaburzą harmonię na zdjęciu. Ponadto obiektywy aparatów w smartfonach nie są jednak doskonałe i zdarza się, iż mocniej doświetlone miejsce na zdjęciu będzie wyglądało jak biada plama, będzie przepalone.

 

lampka ledlampka do selfie

 

Zanim zaczniesz robić zdjęcia zapoznaj się z funkcjami swojego aparatu w telefonie.

Nie bój się używać rożnych trybów, którymi producent naszpikował urządzenie. Tryb HDR, panorama, makro, tryb nocny czy portretowy sprawią, że Twoje zdjęcia będą doskonalsze. Każdy z tych trybów ma dostosowane do swej funkcji parametry obiektywu oraz migawki, dlatego wypróbuj każdy z nich, by wiedzieć w jakich sytuacjach ich używać.

 

funkcje w aparacie

 

 

 

Żelazne ramię!

Robiąc zdjęcie pamiętaj, iż aparat w telefonie jest bardzo czuły na drgania, wystarczy delikatny ruch i zdjęcie będzie rozmyte. Dlatego przygotowując się do kadrowania stań pewnie, ramiona usztywnij na moment. Oczywiście jest to niezwykle trudne dlatego warto pomyśleć o statywie. Każdy z nas doskonale zna urządzenie potocznie zwane kijem do selfie , i choć kojarzy się on głównie z robieniem zdjęć autoportretowych to również sprawdza się jako statyw – pomaga w stabilizacji telefonu. Na rynku znaleźć możemy również selfie sticki z funkcją statywu. Posiadają rozkładaną rączkę dzięki, której ustawimy stabilnie telefon na prostej powierzchni. Statyw to idealne akcesorium, gdy robimy zdjęcia z długim czasem naświetlania czyli takie w gorszych warunkach oświetleniowych. W takiej sytuacji spust migawki zwalnia się z opóźnieniem, aby zdjęcie było doskonałe, bez rozmyć fotograf musi zachować szczególna koncentrację i nie poruszyć się nawet o milimetr.

 

selfie stick

 

 

Każde zdjęcie to zatrzymane wspomnienie, dzięki szybko rozwijającej się technologii mamy w swoich kieszeniach naprawdę świetne narzędzia do fotografowania, jednak też pamiętajmy by zachować umiar. Są miejsca gdzie robienie zdjęć jest zabronione lub tez niektóre osoby mogą nie mieć życzenia, by znaleźć się na danym zdjęciu wiec zwracajmy na top uwagę. Oczywiście nie trzeba przypominać nikomu, że przed wrzuceniem zdjęcia do sieci - zapytać osoby na nim znajdujące się czy zgadzają się na upublicznienie swojego wizerunku.

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku