Jak zadbać o baterię w smatfonie?

Kto pamięta czasy, gdy bateria w telefonie komórkowym „trzymała” kilka dni? Dziś możemy o tym pomarzyć... Producenci owszem starają się zwiększać pojemność baterii ale funkcje i aplikacje w telefonie bardzo mocno ją zużywają.

Często przy dość wysokiej eksploatacji telefonu bateria nie wytrzyma całego dnia i trzeba ją doładowywać. Pamiętajmy również, iż każda bateria ma określoną ilość cykli ładowania, po ich wykorzystaniu nie jest w stanie utrzymać wystarczającej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Jednak nie ma się co martwić, przy poprawnym użytkowaniu żywotność baterii jest naprawdę długa i wystarczy na kilka lat.

ładowanie baterii

Co zatem oznacza „ poprawne użytkowanie” i jak maksymalnie wydłużyć funkcjonowanie akumulatora w smartfonie?

Na początek zobaczmy czym jest ta bateria, jak jest zbudowana i na jakiej zasadzie działa.

Bateria w telefonie to nic innego jak ogniwa, które można wielokrotnie ładować.  Akumulator w telefonie składa się z trzech głównych elementów: katoda, anoda i elektrolit.

Budowa baterii

Na rynku znajduje się kilka rodzajów baterii akumulatorowych, podział dokonany jest ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane.

  1. Niklowo-kadmowe – są dużych rozmiarów, posiadają sporą wydajność prądową ale krótką żywotność. Ich największy wadą jest efekt pamięci. Oznacza to, że trzeba je rozładowywać do 0 a następnie, w krótkim czasie naładować do pełna bo takie tylko doładowywanie sprawia iż bateria traci swoją pierwotną pojemność.

  2. Cynkowo-powietrzne – są ciężkie i niezbyt żywotne choć mogą przechowywać trzykrotnie więcej energii. Firma ReVolt prowadzi badania by stworzyć baterie tego typu, które będą mogły być użytkowanie w smartfonach.
     
  3. Niklowo-wodorkowe – lepsze od pozostałych, ale nie tak dobre jak litowo-jonowe.
     
  4. Litowo-jonowe – obecnie najczęściej spotykane. Charakteryzują się dużą żywotnością, niewielkimi rozmiarami i wagą. Są to baterie które obecnie wykorzystywane są w smartfonach. Przede wszystkim dlatego, iż można je dopasowywać do urządzenia, gdyż nie muszą mięć z góry przyjętego kształtu. Ponadto w swoich niewielkich rozmiarach potrafią pomieścić sporą dawkę energii.
    Bateria LGBateria Samsung

    Wokół użytkowania akumulatorów w smartfonach wyrosło wiele mitów i półprawd dlatego słysząc to wszystko ciężko się nam zorientować co tak naprawdę działa destrukcyjnie na żywotność baterii.
  • Pierwsza kwestia to efekt pamięci. Nie bez powodu wcześniej wspomniane zostały baterie kadmowe , bo to właśnie w ich przypadku jest problem ze zmniejszającą się pojemnością. Pamiętajmy w bateriach litowo – jonowych wykorzystywanych w smatfonach nie ma tego problemu. Wręcz przeciwnie to właśnie rozładowując baterię lion – in do zera narażamy ją na uszkodzenia.
     
  • Jeśli chodzi o ładowanie to bateria powinna być często doładowywana a już koniecznie podpięta do sieci tuż po pierwszym alarmie o niskim poziomie czyli w okolicy 20%. To pozwoli na utrzymaniu jej w dobrej kondycji i długą żywotność. Nie musimy się również martwić o przegrzanie baterii w momencie, gdy osiągnie 100% a nie zostanie odłączona od sieci. Producenci stosują szereg zabezpieczeń i zwyczajnie gdy akumulator jest pełny, które chronią go przed przegrzaniem i przeładowaniem.
     
  • Zabójcze dla baterii są również zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury. Krótkotrwałe ekspozycje na mrozie wielkiej szkody nie zrobią gdyż temperatura w otoczeniu baterii i tak jest zwykle wyższa z powodu jej nagrzewania się. Natomiast dłuższy czas w ekstremalnie niskich temperaturach może doprowadzić do drastycznego obniżenia sprawności źródła magazynowania energii. W przypadku wystawienia telefonu na działanie temperatur powyżej 45 stopni Celsiusza może dojść do samozapłonu.
     
  • Pamiętajmy, akcesoria do ładowania telefonu pamiętajmy by były to produkty z najwyższej półki, sprawdzonych producentów posiadających odpowiednie certyfikaty. Produkty typu „no name” często nie posiadają zabezpieczeń, nie spełniają warunków przyjętych standardów. Dotyczy to zarówno ładowarek sieciowych samochodowych jak również powerbanków.
     
  • Jeśli zauważyliście, że na jednym cyklu ładowania telefon działa krócej a nie zwiększyliście częstotliwości korzystania z niego to znak ze czas pomyśleć o wymianie baterii. O ile w starszych modelach sprawa była bardzo prosta tak w nowoczesnych smartfonach potrzebne są do tego specjalne akcesoria gdyż najczęściej trzeba rozkręcić część obudowy lub nawet zdjąć wyświetlacz. Z tego powodu lepiej nie robić tego na własną rękę i oddać urządzenie do serwisu, gdzie nawet gdy coś zostanie uszkodzone to możemy liczyć na odszkodowanie.

    oryginalna ładowarka

Co zrobić by zaoszczędzić energię w naładowanej baterii?

  1. Zmniejsz poziom jasności ekranu – dużo więcej energii jest potrzebne do utrzymania bardzo dużej jasności. Warto w ustawieniach włączyć funkcję „Automatyczna jasność” wtedy system sam będzie regulował jej poziom w zależności od natężenia światła zewnętrznego.
     
  2. Ustaw automatyczną blokadę ekranu na 30 sekund. Gdy odłożysz smartfon jego wyświetlacz świeci jeszcze pewien czas zużywając baterię, taka blokada sprawi, że ekran szybciej zostanie wygaszony.
     
  3. Dużą oszczędność baterii daje również wyłączenie wibracji. Fizyczne poruszenie telefonu czyli wprowadzenie go w drgania, kosztuje sporo energii. Jeśli potrzebujesz wibrujących sygnałów np. o nadchodzących połączeniach to wyłącz te funkcję przynajmniej w niektórych aplikacjach.
     
  4. Wybierając ciemne tło ekranu również oszczędzamy energię. Pamiętajmy ze im jaśniejsze obrazy wyświetlane na ekranie tym więcej energii jest zużywanej. To samo dotyczy dynamicznych animowanych wygaszaczy ekranu.
     
  5. Pamiętajmy o zamykaniu nieużywanych aplikacji, podczas szybkich przejść między aplikacjami a przeglądarką internetową możemy o tym zapomnieć a wtedy sesje są podtrzymywane mimo ze z nich nie korzystamy i zużywane jest bardzo dużo energii.
     
  6. Zmniejszenie głośności dźwięków połączeń i powiadomień również znacząco przyczyni się do oszczędności energii.
     
  7. Wyłączenie powiadomień z portali społecznościowych, każdorazowe powiadomienie o działaniach naszych znajomych bardzo mocno obciąża baterię w smartonie, i powoduje znaczne skrócenie jej pracy.
     
  8. Wyłączanie lokalizacji oraz Bluetooth gdy nie są potrzebne to dobra praktyka, gdyż są to bardzo energochłonne funkcje.

    Ładowanie telefonu


    Jednak, gdy wymiana baterii okaże sie konieczna w ofercie naszego sklepu znajdziesz baterię do swojego smartfona.
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku