Jak przygotować rower do sezonu?

Sezon rowerowy czas zacząć!

 

Nadchodzi długo oczekiwana wiosna, po zimowych miesiącach warto rozprostować kości i rozpocząć aktywne spędzanie czasu. Marzec to najwyższy czas, by wyciągnąć rowery z piwnicy, sprawdzić ich stan przed sezonem, w którym będziemy mogli dać upust rozpierającej nas energii pedałując w cudownym słońcu. Możemy oczywiście oddać swój jednoślad do specjalistycznego serwisu, w którym fachowcy dokonają przeglądu i konserwacji, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

 

rowerzyści

 

Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę jeśli sami chcemy przygotować rower do sezonu?

 

Zacznijmy przede wszystkim od dokładnego oczyszczenia wszystkich części. Następnie konieczne jest sprawdzenie mechanizmów odpowiadających za bezpieczeństwo.
 

Pamiętajmy, by dokręcić wszystkie śrubki i dokładnie sprawdzić system hamulcowy, ponieważ zaniedbania w tej kwestii są najczęstsza przyczyną wypadków. Ważnym elementem ale często zaniedbywanym są pedała, należy skontrolować ich ośki a także oś suportu. Sprawdzamy również sterowność pojazdu poprzez energiczne kręcenie kierownica, zwróćmy uwagę czy nic nie chrobocze a sama kierownica bez oporów poddaje się naszym działaniom. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości od razu usuwajmy usterki, gdyż niedokręcone śrubunki i luźne części szybciej się zużywają i stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

 

Kolejnym etapem serwisowym jest sprawdzenie stanu przerzutek. Napęd nie będzie działał poprawnie gdy linki i pancerze będą zabrudzone i nieodpowiednio naciągnięte.

Następnie należy nasmarować łańcuch, używając do tegos smaru rowerowego np. Finish Line lub Shimano. Nie nadaje się do tego WD-40, smary stale ani inne mające przeznaczenie do np. pił łańcuchowych.

 

W kolejnym kroku sprawdźmy opony, ciśnienie i stan gumy. Ważne również jest centrowanie kół oraz przetestowanie działania wszystkich amortyzatorów.

 

Kiedy nasz rower przeszedł przegląd i jest gotowy do jazdy pod względem technicznym, warto zastanowić się nad odpowiednimi akcesoriami, które będą przydatne w czasie podróży.
 

W sklepach rowerowych oraz w sieci znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju akcesoriów, różnią się one ceną, jakością oraz wyglądem. Jednak najważniejsze są przemyślane zakupy – każdy z nas doskonale wie, że kupowanie pod wpływem chwili najczęściej kończy się tym, iż dany przedmiot ląduje w głębokiej szufladzie, gdyż nie spełnia naszych oczekiwań.


Zastanówmy się zatem, co koniecznie musimy ze sobą zabrać na przejażdżkę rowerową. Najczęściej wymieniane przedmioty to telefon, klucze od mieszkania, napój oraz klucz pozwalający na szybką naprawę małej awarii. Najcenniejszy w tym zestawieniu, bez wątpienia jest smartfon, dlatego powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo i wyposażyć swój rower w odpowiedni uchwyt.

 

Jeśli nasze wycieczki są dość krótkie, jeździmy tylko przy pięknej pogodzie oraz trasy to głównie asfaltowe drogi, możemy zakupić uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego, gdzie telefon wkładany jest w dopasowane ramiona. Uchwyt taki jest otwarty tzn. że mamy niczym nieograniczony dostęp do wyświetlacza, telefon możemy wyciągnąć w zasadzie jedna ręką.

uchwyt rowerowy spider

 

Takie rozwiązanie jednak nie sprawdzi się podczas deszczu lub na trasie szutrowej ani na leśnych scieszkach. Na takie eskapady najlepsze będą uchwyty zabudowane, wodo i pyłoodporne. Telefon umieszczany jest w specjalnej kieszeni zamykanej zamkiem błyskawicznym. Klapa uchwytu wyposażona jest w przeźroczysty panel wykonany z tworzywa, dzięki czemu możemy śledzić wskazania mapy wyświetlanej na ekranie lub kontrolować powiadomienia przychodzące. Uchwyt montuje się do kierownicy za pomocą solidnego śrubunku, który posiada również śrubę kulową pozwalającą na regulacje kąta nachylenia.

etui wodoodporne

 

Dla amatorów długodystansowych wycieczek proponujemy specjalne sakwy montowane na ramę lub kierownicę. Sakwy wykonane są z wodoodpornych materiałów, posiadają pojemne kieszenie, w który możemy przechowywać niezbędne narzędzia, drobne przekąski, dokumenty, klucze. Sakwy te posiadają, także specjalna kieszeń na smartfon. Kieszeń jest szczelnie zamknięta, dzięki czemu telefon nie ulegnie zniszczeniu lub zabrudzeniu jednocześnie, dzięki transparentnej klapce możemy cały czas kontrolować wyświetlacz.

sakwa na ramę

 

Na dłuższe wycieczki świetnym rozwiązaniem są większe sakwy, torby rowerowe montowane na bagażnik. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać torbę jedno lub dwukomorową. Spokojnie zmieścimy w nich jedzenie, ubrania na zmianę czy też niezbędne narzędzia.

 

torba na bagażnik

 

Wybierając się na trasę warto też zabrać ze sobą Power Bank, nie jest to może akcesorium stricte rowerowe jednak, gdy korzystamy ze smartfona do wytyczania trasy lub używamy aplikacji typu endomondo, bateria szybko się rozładowuje. Nie ma problemu oczywiście jeśli nasza trasa biegnie w obrębie zabudowań lecz, gdy udajemy się jakimś leśnym traktem telefon może się okazać niebiedny do wezwania pomocy.

 

Jeśli wśród rowerzystów są także melomani, którzy nie wyobrażają sobie chwili bez muzyki, doskonałym rozwiązaniem będą bezprzewodowe słuchawki, które łącza się z telefonem za pomocą technologii Bluetooth. Używając tego typu słuchawek nie jesteśmy ograniczeni kablami, ponadto są one wyposażone w mikrofon pozwalający na prowadzenie rozmów bez konieczności zatrzymywania się oraz stwarzania zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi.

 

Pamiętajmy wyruszając na każdą wycieczkę rowerową, nie ma znaczenia jak długa jest trasa, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności sprawdźmy sprawność naszego roweru a następnie zaopatrzmy się w odpowiednie akcesoria rowerowe.

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku