Jak i czym wyczyścić telefon i tablet?

Jak często czyścisz swój smartfon lub tablet? Czy zdajesz sobie sprawę, że telefon, który kilka razy dziennie przykładasz do twarzy to siedlisko bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów?

smartfon



Praktycznie nie rozstajemy się z telefonem, używamy go wszędzie i nie tylko po to by wykonać połączenie ale dzisiaj smartfon zastępuje nam kalendarz, komputer oraz dostarcza sporo rozrywki. Możemy dzięki niemu oglądać filmy słuchać muzyki grać w nieskończoną ilość gier - mamy go ciągle przy sobie - w pracy, w szkole, w domu na spotkaniach z przyjaciółmi, w komunikacji miejskiej, w szpitalach i ze wszystkich tych miejsc przenosimy na to małe urządzenie bakterie i inne zanieczyszczenia. Podobnie jest z tabletem, który z którego korzystamy nieco rzadziej, ale sytuacja z zanieczyszceniami itp. jest analogiczna.

Nie zdając sobie sprawy dotykamy wyświetlacza brudnymi rękami oraz odkładamy w mało higieniczne warunki. Oczywiście smartfon czy tablet to urządzenia osobiste ale nie da się ukryć iż dotykają go także inne osoby przenosząc zarazki.

Nie chodzi o to by popadać w paranoje i bać się używania tego urządzenia jednak musimy zdawać sobie sprawę iż smarfon nie należy do sterylnych przedmiotów a dzięki bliskiemu kontaktowi z naszym ciałem szczególnie twarzą jesteśmy narażeni na chorobotwórcze mikroby.

Wiadomo iż nie wszystkie drobnoustroje są szkodliwe dla naszego zdrowia a także że życie w zupełnie sterylnych warunkach źle wpływa na nasz układ odpornościowy ale korzystając codziennie ze smartfona powinniśmy zadbać o jego czystość. To w dużej mierze nasz styl życia wpływa na to na co się narażamy, korzystanie z toalety jednocześnie zajmując sobie ten czas przeglądaniem stron WWW w smartfonie nie jest rozsądne.

Pamiętajmy chorobotwórcze zarazki bardzo łatwo dostają się do naszego organizmu - powodują zatrucia pokarmowe, przeziębienia i inne infekcje. Nawet jeśli często myjemy ręce nie jesteśmy bezpieczni ponieważ zaraz potem dotykamy telefonu który był z nami w toalecie czy innych wątpliwie higienicznych miejscach. Bakterie zamieszkujące nasz telefon szybko znów zagoszczą na naszych dłoniach.

Dlatego nie można zapominać o czyszczeniu smartfona. Jednak jest to urządzenie delikatnie - nie mamy możliwości włożyć go pod bieżącą wodę i umyć mydłem.

 

Jak więc zadbać o czystość naszych urządzeń mobilnych?

W pierwszej kolejności zastanówmy się kiedy tak naprawdę z nich korzystamy - jeśli nie bawimy się nimi podczas jedzenia i nie zabieramy go do toalety to nie musimy aż tak bardzo się obawiać - nie da się ukryć, iż są to najbardziej krytyczne sytuacje podczas których może dojść do przeniesienia chorobotwórczych bakterii i wirusów. Jeśli jednak zdarza się nam korzystać z nich w takich sytuacjach, wtedy musimy poważnie podejść do kwestii częstego czyszczenia tego urządzenia.

Dodatkowym udogodnieniem w przenoszeniu bakterii jest gumowe etui, na takiej powierzchni zarazki bardzo dobrze się czują. Jednak dla posiadaczy pokrowców tego typu mamy dobrą wiadomość - nakładkę tę można zdjąć z telefonu i umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego mydła w płynie a po dokładnym osuszeniu ręcznikiem papierowym ponownie założyć na telefon. Dlatego bez obaw, nikt nie musi rezygnować z ochrony jaką daje nam etui.

 

antybakteryjny płyn blank do czyszczenie telefonów i tabletów
 

W jaki sposób przystąpić do czyszczenia?

W pierwszej kolejności zadbajmy o wyświetlacz. Jeżeli chodzi o smartfon to on jest najbliżej naszej twarzy podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Dotykając wyświetlacza zostawiamy na nim pot a także resztki kosmetyków. Kobiety zwykle mogą zaobserwować resztki pudru, który odbija się widoczną powłoką, nie zostawiając złudzeń co do możliwości przenoszenia się na wyświetlaczu niechcianych mikrobów.

Dlatego po każdej rozmowie telefonicznej przetrzyjmy wyświetlacz specjalną chusteczką z mikrofibry lub chociaż zwykłą chusteczką higieniczną czy ręcznikiem papierowym.

Zarówno przy tabletach jak i smartfonach przynajmniej raz dziennie postarajmy się przetrzeć wyświetlacz środkiem dezynfekującym. Pamiętajmy jednak by nie spryskiwać urządzenia bezpośrednio z aplikatora ale nanieść preparat na chusteczkę, ściereczkę z mikrofibry i dopiero wtedy przetrzeć wyświetlacz. Zadbajmy również by wilgoć nie dostała się przypadkiem do portów USB i innych złącz systemowych.

Gdy nie mamy pod ręką akurat żadnego płynu dezynfekującego możemy z powodzeniem użyć np. płynu do szyb z dodatkiem niewielkiej ilości alkoholu. Ten detergent, dzięki zawartości alkoholu usunie szkodliwe dla zdrowia bakterie ale także pozbędzie się odcisków palców i innych tłustych plam pozostawionych na ekranie.

Plecki, które są zabezpieczone silikonowym lub gumowym casem tez nie są wolne od zarazków dlatego również pamiętajmy o tej części smartfona. Tak jak wspomniałam wcześniej nakładkę po uprzednim zdjęciu z urządzenia myjemy bez obaw wodą z mydłem. Natomiast obudowę telefonu przecieramy płynem dezynfekującym lub delikatnym odtłuszczającym detergentem. Do czyszczenia obiektywu aparatu warto użyć zwilżonego płynem patyczka do uszu po czym do sucha wytrzeć ręcznikiem papierowym. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu obiektywu nasze zdjęcia zyskają nową jakość, wiadomo że przez zatłuszczone szkiełko nie da się zrobić ostrego zdjęcia.

 

W jaki sposób zadbać o porty i złącza systemowe?

Oczywiście w żadnym wypadku nie możemy tych elementów potraktować płynem dezynfekującym ani innym detergentem. Kontakt z wodą spowoduje nieodwracalne uszkodzenia. Z drugiej strony każdy użytkownik urządzeń mobilnych zauważył, że to właśnie tam zbierają się zanieczyszczenia takie jak kurz a nawet resztki pokarmu. Szczególnie kobiety noszące telefony w torebkach mogą zauważyć jak łatwo i szybko drobinki zbierają się w tych szczelinach.

Do czyszczenia tych miejsc najlepiej użyć sprężonego powietrza w puszce. Puszki takie wyposażone są w dysze kierunkowe, dzięki którym czyszczący podmuch ostanie się nawet w najmniejszy otwór.


Takie systematyczne oczyszczanie smartfona w zupełności wystarczy, by uchronić siebie i swoich bliskich przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jednak na rynku pojawiły się również specjalistyczne lampy emitujące zabójcze dla bakterii i wirusów promieniowanie. Jest to światło UV, które w szybki i bezpieczny sposób wysterylizuje nasz telefon lub tablet.

Nie ważne na jaki sposób czyszczenia smartfona czy też tableta się zdecydujemy – najważniejsze byśmy to robili systematycznie ponieważ bakterie i wirusy wciąż krążą w naszym otoczeniu.

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku