Jak działa ładowarka indukcyjna?

Odkąd pojawiła się elektryczność wydaje się ze większość problemów ludzkości zostało rozwiązanych. Jednak człowiek ma to do siebie ze wciąż dąży do rozwoju, chce osiągać nowe zdolności, zdobywać nowe umiejętności.

 

Nie wystarczy nam iż mamy elektryczność potrafimy ją przesyłać za pomocą przewodów nowym etapem w rozwoju technologii było wymyślenie sposobu jak przesłać prąd elektryczny bez uzycia kabli tak by móc bezprzewodowo np. ładować urządzenia.

Konstruktorom i naukowcom udało się osiągnąć ten cel, ładowanie indukcyjne staje się coraz bardziej popularne. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli ładowarek tak by każdy użytkownik znalazł dla siebie idealną.


Ładowarka indukcyjna

KUP W SKLEPIE

W naszej ofercie posiadamy ładowarki indukcyjne, są to :

  1. płaske – telefon odkłada się w pozycji poziomej

    płaska ładowarka indukcyjna
  2. w formie podstawki – smartfon ustawia się na niej pod kątem, dzięki czemu można np. w czasie ładowania oglądać film
    Ładowarka indukcyjna podstawka
  3. samochodowe – ładowarka ta wbudowana jest w uchwyt samochodowy
    uchwyt samochodowy z ładowarką indukcyjną

 

Jak działa ładowanie indukcyjne?

Ładowarka bezprzewodowa działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej.
W ładowarce zamontowano długi, zwinięty spiralnie przewód, tworzący tzn cewkę nadawczą. W czasie pracy na cewkę działa prąd przemienny i dzięki temu tworzy się wokół niej pole elektromagnetyczne. Siła owego pola zależy od ilości zwojów, z których zbudowana jest cewka oraz prądu, jaki przez nią przepłynie.
Cewka nadawcza wraz z całą elektroniką znajduje się bezpośrednio wewnątrz ładowarki.

Natomiast w smartfonie znajduje się z cewka odbiorcza. Najczęściej umiejscowiona jest ona tuż pod klapką baterii lub pod pleckami smartfona, mniej więcej na środku jego długości.

Gdy telefon z cewką znajdzie się w bezpośrednim działaniu pola elektromagnetycznego wytworzonego przez cewkę nadawczą, w cewce odbiorczej indukuje się prąd, który trafi bezpośrednio do baterii naszego telefonu.

budowa ładowarki indukcyjnej
Bardzo ważne jest by cewki zbliżyć do siebie na najmniejszą możliwą odległość gdyż poprzez  zbliżenie do siebie ładowarki i telefonu skutkuje zakłóceniem pola magnetycznego, co wzbudza prąd elektryczny w cewce odbiorczej. Z testów wynika, że natężenie prądu trafiającego do telefonu mocno różniło się w zależności od pozycji telefonu na ładowarce, chodzi tutaj nawet o bardzo delikatną zmianę położenia.
 

Wady i zalety ładowarek indukcyjnych.

Zalety

  1. brak kabli do podpinania smartfona- często zapominamy odłożyć ładowarkę na miejsce przez co kable plączą się, lub są uszkadzane mechanicznie przez nieuwagę.
  2. wygodny dostęp – by zadziałało wystarczy położyć na ładowarce telefon, jest to niezwykle wygodne gdy pracujesz przy biurku, ładujący się smartfon jest w zasięgu wzroku a gdy z niego chcesz skorzystać po prostu go podnosisz nie musząc pamiętać o odłączeniu kabli.
  3. ładowarki indukcyjne są najczęściej niewielkich rozmiarów – mały krążek lub zgrabna podstawka nie zajmują dużo miejsca na biurku
  4. jest bardzo bezpieczna – wszystkie przewody znajdują się w jej wnętrzu jedynie kabel zasilający podpinamy do gniazdka ale nie ma potrzeby za każdym razem go wypinać. Użytkownik nie ma dostępu do żadnych złącz i styków, nie zostaną one uszkodzone dzięki czemu jest to ładowarka bardzo bezpieczna dla dzieci.
  5. Ładowarki indukcyjne mają nowoczesny design, który przyciąga wzrok
  6. Indukcja jest uniwersalna – nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju złącz, ja jednej ładowarce można ładować telefony z microUSB, Typ-C oraz Lightning, Większość ładowarek i telefonów działa w standardzie QI, dlatego nie ma problemu z kompatybilnością urządzeń.


Wady
 

  1. Dłuszy czas napełniania baterii niż przy użuyciu klasycznej ładowarki jest wadą dostrzegalną już podczas pierwszego ładowania. Powodem tego zjawiska są straty energii, które mają miejsce podczas zmiany prądu w pole elektromagnetyczne.
  2. Niestety w czasie korzystania z indukcji musimy bardzo mocno ograniczyć użytkowanie telefonu, gdyż każdy ruch urządzeniem wydłuża proces ładowania bo generują się jeszcze większe straty energii. Cewka nadawcza i odbiorcza powinny być do siebie maksymalnie zbliżone i pozostawać w tej pozycji przez cały proces ładowania.
  3. Nagrzewanie się ładowarek indukcyjnych- produkcja pola magnetycznego a w rezultacie energii generuje spore ilości ciepła, które nagrzewa przy okazji baterię. Można wybrać model ładowarki z aktywnym chłodzeniem lecz pracujący wentylatorek może być głośny i drażniący.
    Ładowarka indukcyjna

Gdy Twój smartfon nie posiada standardu QI

Dla użytkownika, którego telefon nie jest wyposażony w standard QI a również chciałby korzystać z ładowania indukcyjnego mamy rozwiązanie. Jest nim adapter QI, który wpina się w gniazdo zasilające w telefonie a adapter wkłada się pod klapę lub pod etui ochronne.
Adapter ten ma postać niewielkiej cienkiej torebeczki, wewnątrz znajduje się cewka odbiorcza która po odebraniu energii przesyła ją do baterii za pomocą tradycyjnego złącza.

podłaczenie adaptera QI

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady możemy podjąć świadomą decyzję o zakupie ładowarki indukcyjnej. Pamiętajmy wybierając konkretny model nie kuśmy się na tę najtańszą – tutaj znaczenie ma technologia i jakość użytych materiałów. Ważne również jest, by część, na której umieszczamy telefon miała antypoślizgową powierzchnię, która stabilnie utrzyma urządzenie na miejscu.
Ponadto decydując się na ładowarkę indukcyjną nie rezygnujmy z posiadania również tradycyjnej.

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku