Czy szybkie ładowanie niszczy baterię?

Szybkie ładowanie - czy jest bezpieczne dla baterii?

 

telefon ładowanie

 

W dzisiejszej rzeczywistości czas jest niezwykle cenny. Każdy z nas dokądś się spieszy, żyjemy w biegu i oczekujemy, że wszystko co nas otacza, ludzie a nawet urządzenia, których używamy za nami nadążą. W związku z tym, wciąż szukamy nowych rozwiązań, a co za tym idzie napędzamy rozwój technologii. Dzięki temu mamy coraz to nowe urządzenia, np. smartfony, które zastępują już właściwie komputery, spełniając nasze oczekiwania. Choć wciąż udoskonalamy każdy sprzęt elektroniczny, jest jedna cecha, która łączy urządzenia sprzed dwóch dekad z tymi, z których korzystamy teraz – mianowicie, by działały potrzebują energii – prądu.

Każdy użytkownik nowoczesnego smartfona wie doskonale jak szybko rozładowuje się jego bateria. Kiedyś telefon komórkowy działał na jednym ładowaniu siedem a nawet dziesięć dni. Teraz ładując cała noc, koło południa orientujemy się, iż wskaźnik poziomu baterii spada do zera.


Dzieje się tak za sprawą ogromnych, kolorowych, dotykowych wyświetlaczy oraz wielu mniej lub bardziej potrzebnych aplikacji działających w tle. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość z jaką sięgamy po smartfon, by sprawdzić powiadomienia oraz co dzieje się na portalach społecznościowych. Dlatego szukając nowego telefonu niemałe znaczenie ma pojemność baterii w danym modelu oraz czy jest możliwość tak zwanego szybkiego ładowania.

 

Bateria – jak jest zbudowana.

bateria

 

Bateria w smartfonie to nic innego jak akumulator wielokrotnego ładowania. Bateria taka, zbudowana jest z tzw. ogniw litowo-jonowych, inaczej nazywanych też ogniwami odwracalnymi. Zasada działania tychże ogniw jest prosta, najważniejszymi elementami są dwie elektrody o różnych potencjałach elektrycznych umieszczonych w elektrolicie czyli substancji chemicznej.

W czasie rozładowywania i ładowania ogniwa, zachodzą odwracalne reakcje utleniania i redukcji substancji. W tym procesie z ogniw uwalniane są elektrony, czyli nośniki prądu elektrycznego. To właśnie elektrony przepływają przed podłączony odbiornik zasilając go. Ruch elektronów jest możliwy, dzięki różnicy potencjałów miedzy elektrodami.


Pojemność baterii natomiast jest zależna od masy substancji elektrodowych między, którymi następuje proces przepływu elektronów. Co za tym idzie im bateria ma większą pojemność, tym więcej energii jest w stanie zmagazynować. Nie możemy w nieskończoność zwiększać pojemności baterii, by smartfon działał dłużej na jednym ładowaniu, gdyż zwiększając pojemność znacznie powiększy się jego obudowa. Niestety w dążeniu do coraz smuklejszych telefonów, o zwiększanie rozmiarów baterii nie może być mowy.

Dlatego producenci, poczynając od firmy Qualcomm, postanowili wpłynąć na skrócenie czasu ładowania. Qualcomm opatentował technologię Quick Charge, która w znaczący sposób minimalizuje czas potrzebny, by naładować akumulator. Jest to możliwe, dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia.

Na rynku pojawiły się również pokrewne technologie np. Fast Charge (Huawei), które także mają za zadanie szybciej naładować smartfon jednak oparte są na innym założeniu. Tutaj producent zamiast zwiększyć napięcie ponosi natężenie.

 

Szybkie ładowanie a żywotność baterii.

 

Jednocześnie z wprowadzeniem na rynek ładowarek do tak zwanego szybkiego ładowania pojawiły się głosy mówiące o tym, iż taki sposób, czyli skrócenie czasu poprzez zwiększenie napięcia jest szkodliwy dla ogniw znajdujących się wewnątrz akumulatora.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że najbardziej zabójcza dla baterii ładowalnych jest wysoka temperatura. To ona zmienia skład chemiczny komponentów wykorzystanych w budowie baterii a co za tym idzie ich właściwości i żywotność.

Patrząc na te kwestie od strony praw fizyki to oczywiście moglibyśmy być zaniepokojeni, ponieważ zwiększenie napięcia prądu płynącego do urządzenia podniesie jego temperaturę.

Producenci jednak rozwiązali ten problem, umieszczając w urządzeniach poddawanych szybkiemu ładowaniu, specjalnych czujników, które chronią baterię przed przegrzaniem, odcinając zasilanie w sytuacji, gdyby temperatura niebezpiecznie wzrosła.

Oczywiście nie każdy smartfon ma możliwość szybkiego ładowania, by było to możliwe producent musi zainstalować w nim procesor za to odpowiedzialny. Niestety znacznie zwiększa to koszty produkcji, dlatego Fast Charge jest zarezerwowany dla modeli ze średniej półki i droższych.

Pozostaje pytanie, co się stanie z baterią smartfona, który nie jest wyposażony w technologię Fast lub Quick Charge a zostanie podłączany do ładowarki dającej możliwość szybkiego ładowania?

Odpowiedź brzmi – bateria zostanie naładowana w bezpieczny sposób, jednak w standardowym czasie. Jak to możliwe? Dzieje się tak dlatego, że ładowarki typu do szybkiego uzupełniania energii również są wyposażone w czujnik, który nie pozwoli podać wyższego napięcia do urządzenia nieposiadającego systemu kontroli przegrzania.

Co za tym idzie, możemy śmiało stwierdzić, iż producenci ładowarek oraz smartfonów doskonale przygotowali się na rewolucję w świecie ładowania a standard Fast i Quick Charge jest bezpieczny dla baterii znajdujących się w naszych telefonach.

Kupując ładowarkę przeznaczona do szybkiego ładowania pamiętajmy jednak, by był to produkt posiadający certyfikaty dopuszczające go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

ładowarka samochodowa quick chargeładowarka sieciowa quick chargepower bank quick charge

W ofercie znajdziecie wiele ciekawych modeli szybkich ładowarek, które oczywiście posiadają wszelkie certyfikaty i są bezpieczne dla naszego smartfon.

  • Ładowarki sieciowe – posiadają one jedno lub kilka portów USB dzięki czemu można ładować nią więcej urządzeń naraz.

  • Ładowarka indukcyjna – przeznaczona do smartfonów posiadających standard QI.

  • PowerBanki – doskonale sprawdzają się gdy nie mamy dostępu do stałego źródła zasilania

 

Kup teraz

 

Jeśli w komplecie z ładowarką typu Quich Charge lub takim PowerBankiem nie ma kabla lub uszkodził się w wyniku użytkowania musimy taki dokupić. Pamiętajmy, by szybka ładowarka spełniła swoje zadanie, kabel również musi mieć zwiększona przepustowość i nie powinien być zbyt długi.

 

 

Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Znajdź nas na Facebooku